Zapraszamy do oglądania piątej i jednocześnie ostatniej części filmu przygotowanego z okazji Jubileuszu 30-lecia Gdańskiego Liceum Autonomicznego oraz GdańskiejFundacji Oświatowej. Film zrealizował nasz absolwent Maciej Kosmalski.

Monika Biblis (11.11.2019)

 

Dzień turysty można uznać za bardzo udany. Uczniowie klas ekonomicznych obsypywali swoich kolegów i koleżanki intrygującymi przeżyciami ze swoich podróży. Dzięki zdjęciom i narracji miało się wrażenie, że się tam naprawdę jest.

[galeria]

Jakub Kłodaś, I ekonomiczna senior (05.11.2019)

W piątek 25 października w Bibliotece GSA gościła dr hab. Katarzyna Szalewska. Podczas wykładu opowiedziała o motywie wampira w literaturze i kulturze popularnej. Wraz z uczniami i uczennicami porównała opowiadanie Aleksieja K. Tołstoja „Rodzina wilkołaka” z tekstem „Berenica” E.A. Poe.  
Podczas zajęć udało się omówić symbolikę charakterystyczną dla tekstów grozy, sposób budowania przestrzeni oraz nastroju. Prowadząca podała wiele przykładów występowanie postaci wampira w kulturze popularnej – przede wszystkim w filmie. Porównując wyobrażenie wampira w klasycznych tekstach z XIX wieku ze współczesnym kanonem, jednoznacznie widać różnicę w sposobie kreowania bohatera. Kiedyś był to odrażający potwór, najczęściej kobieta, obecnie przystojny nastolatek.
Spotkanie pozwoliło na przypomnienie ikonicznych tekstów grozy oraz poszukanie nowych tropów ich interpretacji.

Anna Mionskowska, Karolina Robak (04.11.2019)